💥Customs Support Poland (Rusak) informuje:
ℹ️ 1 września 2024 roku weszła w życie znacząca nowelizacja statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
Ta nowelizacja kończy dotychczasową wyłączną jurysdykcję TSUE w procedurach prejudycjalnych***
▶️Od 1 października 2024 roku jurysdykcja została przeniesiona z TSUE do Sądu UE (EGC) w sześciu konkretnych obszarach, w tym 👉VAT,
👉akcyzie,
👉kodeksie celnym,
👉klasyfikacji taryfowej towarów,
👉odszkodowaniach dla pasażerów oraz
👉systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
▶️Nowelizacja wprowadza zmiany proceduralne, mające na celu zwiększenie przejrzystości w procedurach prejudycjalnych oraz rozszerza istniejący mechanizm wyłączający apelacje od decyzji EGC.
ℹ️ Orzeczenia prejudycjalne są kluczowe dla spójnej aplikacji prawa unijnego i mogą być inicjowane przez sądy krajowe w przypadku powstania wątpliwości.
▶️Nowelizacja pozwala EGC przejąć jurysdykcję nad około 20% wszystkich procedur prejudycjalnych, które wcześniej były obsługiwane przez TSUE, jednocześnie zachowując rolę TSUE w sprawach, które stawiają istotne pytania mające wpływ na jedność i spójność prawa unijnego.
▶️Chociaż sądy krajowe mogą nadal kierować pytania prejudycjalne do TSUE, nowelizacja zapewnia, że przyszłe orzeczenia będą wyjaśniać podział spraw oraz wymagać dostosowania zasad proceduralnych między TSUE a EGC.
🇵🇱 W Polsce istnieje potrzeba dostosowania przepisów ordynacji podatkowej do tej nowelizacji, szczególnie w odniesieniu do orzeczeń TSUE.
⭐️ pytanie prejudycjalne – czyli pytanie prawne prawne (wstępne) zadawane przez sąd krajowy w konkretnej sprawie sądowi wspólnotowemu w niejasnych kwestiach powstałych na tle stosowania prawa wspólnotowego.