Nasze ubiegłotygodniowe webinarium poświęcone zmianom w przepisach celnych spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, wywołało ciekawą dyskusję oraz sprowokowało wiele intersujących pytań. Jednym z wielu poruszanych na spotkaniu tematów było ?omówienie najważniejszych zmian w przepisach dotyczących handlu F-gazami.
ℹ️ Nowe Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego 2024/573 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych (tzw. F-gazów) wprowadza ważne zmiany dla firm i osób zajmujących się substancjami chłodniczymi. Główne zmiany dotyczą wycofywania i ograniczeń w stosowaniu substancji HFC, które są powszechnie używane w urządzeniach chłodniczych.
ℹ️ Na poziomie krajowym zostaną wprowadzone przepisy dostosowujące prawo do Rozporządzenia 2024/573 oraz Dyrektywy 2024/120. Nowe regulacje będą obejmować m.in. zasady karania za nielegalny handel substancjami chłodniczymi zawierającymi F-gazy.
?Najważniejsze elementy nowego unijnego Rozporządzenia:
✅Rozszerzają definicję F-gazów ➡Nowe przepisy obejmują nie tylko HFC, PFC i SF6, ale także inne fluorowane gazy wymienione w załącznikach do rozporządzenia.
✅Zaostrzają harmonogram redukcji HFC ➡W latach 2025-2029 stopniowo będzie zmniejszana ilość HFC dopuszczonych do obrotu, z całkowitym zakazem ich wprowadzania od 2050 roku.
✅Wprowadzają surowsze wymaganiach dla importerów i eksporterów ➡Pojawią się nowe, rygorystyczne wymogi dotyczące rejestracji firm handlujących F-gazami. M.in. nowi importerzy będą musieli wykazać się 3-letnim doświadczeniem w handlu chemikaliami lub serwisowaniu urządzeń, aby uzyskać prawo do handlu HFC, nie będą mogli przekazywać swojego limitu HFC innym podmiotom, a każdy importer będzie musiał być zarejestrowany tylko pod jednym adresem.
✅Wprowadzają system kontyngentów ➡Firmy będą musiały posiadać kontyngenty na import HFC, a ponadto będą płacić opłatę w wysokości 3 euro za tonę ekwiwalentu CO2, przy imporcie HFC spoza UE.
✅Certyfikują i kontrolują import ➡️wprowadzenie systemu CERTEX (Single Window) pozwoli służbom celnym śledzić każdy import, eksport lub tranzyt F-gazów w UE. Ponadto zostaną określone specjale przejścia graniczne, przez które będzie można wprowadzać i wywozić F-gazy z UE.
✅Zakazuje wykorzystywania pojemników jednorazowego użytku ➡Rozporządzenie zakazuje wprowadzania do obrotu w UE F-gazów w jednorazowych pojemnikach oraz składowania i transportu takich pojemników. Wprowadzają obowiązek etykietowania pojemników z F-gazami zarówno przy ich wprowadzaniu do obrotu, jak i podczas sprzedaży wewnątrz UE.
?Nowe przepisy przewidują surowe kary za nielegalny handel HFC i wprowadzają mechanizmy współpracy między służbami celnymi, ochrony środowiska i innymi instytucjami.
Rozporządzenie ma oczywiście na celu ochronę środowiska, ale nowe zmiany mogą również prowadzić do wzrostu nielegalnego handlu F-gazami również w Polsce.
‼️Przedsiębiorcy zajmujący się obrotem fluorowanymi gazami cieplarnianymi powinni być świadomi nowych obowiązków, aby uniknąć problemów prawnych i finansowych.