💥Customs Support Poland (Rusak) i KOBiZE przypominają:
📣Od 1 października br. importerzy którzy wprowadzili do obrotu towary objęte mechanizmem CBAM są zobowiązani do złożenia sprawozdań za III kwartał 2024 r. na podstawie danych rzeczywistych.
ℹ️ Przez pierwsze trzy kwartały obowiązywania CBAM w procesie raportowania dopuszczono stosowanie alternatywnych metod szacowania emisji, takich jak wartości domyślne opublikowane przez Komisję Europejską dla wszystkich towarów CBAM dopuszczonych do obrotu.
✅W przypadku III kwartału 2024 r., którego obowiązek sprawozdawczy rozpoczyna się 1 października, konieczne będzie obliczanie emisji wbudowanych na podstawie 👉rzeczywistych danych, zgodnie z Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) 2023/1773.
ℹ️ Importerzy muszą uzyskać od producentów/dostawców szczegółowe informacje dotyczące emisji wbudowanych, w tym wskaźniki emisji (w tonach CO2 na jednostkę towaru), metodologię monitorowania emisji CO2, źródło współczynnika emisji pośrednich oraz jego wartość oraz dane na temat zużycia energii elektrycznej na jednostkę towaru i jej źródła, a także źródło wartości współczynnika emisji pośrednich. Konieczne będzie również dostarczenie informacji o producencie towaru.
✅Do końca 2024 r. importerzy mogą stosować zarówno metodologie opisane w rozporządzeniu, jak i inne podejścia, o ile zapewniają one porównywalną dokładność danych.
Ponadto, do końca 2025 r. możliwe będzie szacowanie do 20% całkowitych emisji wbudowanych dla towarów złożonych, w tym za pomocą wartości domyślnych podanych przez KE.
❓A co jeśli dane rzeczywiste nie są dostępne❓
ℹ️ Importerzy powinni dołożyć wszelkich starań, aby uzyskać dane o rzeczywistych emisjach od swoich dostawców. Jeśli nie uda się ich pozyskać, konieczne będzie udokumentowanie tych prób.