?Z życia agencji celne wzięte- pół żartem pół serio o wyciąganiu szydła z worka ?
? Iportujemy do Unii Europejskiej worki, w które następnie pakujemy nasze produkty i wysyłamy do krajów trzecich. Płacimy 6,5% cła od worków, które ostatecznie trafiają na rynki pozaunijne. Próbowaliśmy uzyskać informację w różnych agencjach celnych, czy istnieje jakaś możliwość uniknięcia powyższych opłat, ale otrzymujemy niejednoznaczne odpowiedzi. W jednej agencji poinformowano nas, że powinniśmy objąć worki procedurą uszlachetniania czynnego, inny broker twierdzi, że powinna to być odprawa czasowa. Sprzeczne informacje otrzymaliśmy również na temat obowiązku wystąpienia o pozwolenie na stosowanie takiej procedury…Pomóżcie”
Spieszymy z pomocą ?
W opisanej sytuacji, aby uniknąć konieczności zapłaty cła należy zastosować procedurę „odprawy czasowej”.
Dla rozstrzygnięcia, która procedura specjalna jest tu właściwa (uszlachetnianie czynne czy odprawa czasowa), kluczowy jest bowiem przepis art. 228 Rozporządzenia delegowanego Komisji UE 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego) w brzmieniu:
Artykuł 228
Opakowania
(art. 250 ust. 2 lit. d) kodeksu)
Całkowitym zwolnieniem z należności celnych przywozowych obejmuje się następujące towary:
a) opakowania przywożone z zawartością i przeznaczone do powrotnego wywozu, z zawartością lub bez zawartości;
b) opakowania przywożone puste i przeznaczone do powrotnego wywozu z zawartością.
Podstawowymi warunkami zastosowania tego rozwiązania są:
1) Uzyskanie pozwolenia wydanego przez właściwe organy celne.
2) Złożenie zabezpieczenia długu celnego, które jest składane na czas, kiedy worki przebywają na terytorium UE, a zwalniane po dokonaniu ich powrotnego wywozu.
Teoretycznie, istnieje także możliwość wnioskowania o zastosowanie procedury specjalnej w formie wniosku uproszczonego, bezpośrednio na zgłoszeniu celnym. Odradzamy jednak korzystanie z tego rozwiązania, gdyż jest ono zasadniczo dedykowane dla jednorazowych, przypadkowych dostaw i organ celny może nie wyrazić zgody na odprawę, szczególnie w przypadku, kiedy w grę będą wchodziły cykliczne przesyłki.
Zabezpieczenie powinno pokrywać w całości dług celny, który mógłby powstać w przypadku, kiedy należności stałyby się wymagalne. Zabezpieczenie tzw. generalne jest odnawialne (można je saldować w podobny sposób jak odnawia się limit na karcie kredytowej), ale jego załatwienie może być czasochłonne, gdyż wymaga uzyskania wcześniejszego pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego (termin na rozpatrzenie wniosku to 120 dni).